Eklenme Tarihi: 23/05/2020

1960 yılında doğan Selma Gürbüz, Türkiye’nin çağdaş ressam ve heykeltraşları arasında ileri gelen isimlerdendir. Sanatçı sanat hayatı boyunca resim, heykel, gravür ve dokuma alanlarında birçok eser verdi.

Selma Gürbüz, mistisizmi batı kültürüyle harmanlayarak anlatan bir sanatçı. Rüya, fal, büyü ve mitleri günümüzün diliyle yorumluyor ve bunları melez bir anlatımla bize sunuyor. Yaşamını batıda sürdüren sanatçı, doğuya olan merak ve özlemiyle, cinler, periler, iblisler, tılsımlar ve büyüler gibi konuları kendine özgü yorumlarıyla izleyiciye aktarıyor.

 

Sanat eğitimine 1980 yılında İngiltere’de Exeter College of Art Design’da başlayan sanatçı, 1982 yılında Türkiye’ye gelerek Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü'nde eğitime başladı ve 1984 yılında mezun oldu.

 

İlk kişisel sergisini 1986 yılında İstanbul’da açtı. Ardından onu takiben yurt içinde ve yurt dışında birçok kişisel sergi açtı ve karma sergilere katıldı. Londra, Paris, Barselona, Buenos Aries gibi şehirlerde eserleri sergilendi. İstanbul Bienali, Prag Bienali ve Kore’de düzenlenen Kwanju Bienali’ne davetler aldı.

 

Tiyatro ve filmler için sahne tasarımı ve sanat yönetmenliği de yapan sanatçı, 1996 yılında Paris'teki Georges Pompidou Sanat Merkezi’ne bir tiyatro oyununa futurist perde tasarımı, “Akrebin Yolculuğu” adlı sinema filmine ise sanat yönetmenliği yaptı.

 

2003 yılında Elemterefiş Anadolu’da Büyü ve İnanışlar sergisine yaptığı “Gözlü Kadın” eseri, Ferit Edgü’nün “Görsel Yolculuklar”, Nurdan Gürbilek’in ise “Mağdurun Kitabı” kitaplarının kapağında kullanıldı.

 

Bir sonraki yıl yine aynı sanat merkezinde oynanan “Edebi Kahveler"-"Cafés Littéraires” oyununa sahne tasarımı yaptı. 2002 yılında “Karşılaşma” filmine sanat yönetmenliği ve 2005 yılında Japonya’da Portside Galeri’de sahnelenen “Daha fazla rüzgar” adlı oyuna tasarımlar yaptı.

 

2013 yılında Ferit Edgü, Gürbüz’ü daha iyi anlayabilmek adına “Selma Gürbüz İçin 3 Yazı” adlı bir rehber kitap çıkardı.

 

Sanatçı, Artprice'ın 2016 yılında hazırladığı “Dünyada en çok satılan ilk 500 çağdaş sanatçı” listesinde 425. sırada yer aldı.

 

Sanatçının eserleri The British Museum-Londra, Galerie Maeght Koleksiyonu-Paris, Santral İstanbul, İstanbul Bilgi Üniversitesi, İstanbul Modern, İstanbul ve Ankara Resim Heykel Müzesi gibi koleksiyonlarda bulunmaktadır.

Son Güncelleme: 26/07/2020 Yazan: Sanat Mezat

Anahtar Kelimeler : Selma Gürbüz

Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Üye Girişi

Başarıyla Sepete eklendi !