Eklenme Tarihi: 23/05/2020

1923 yılında Nevşehir’de doğan Neşet Günal, Türkiye’de figüratif resmin öncüsü ve önemli temsilcilerinden biri olarak kendine has deseni, kompozisyonu ve ifade gücüyle Türk klasiklerinden biri olarak anılıyor. Estetik anlayışı kübistlere benzeyen ve anıtsal figür anlayışını benimseyen sanatçı, eserlerinde konu olarak yaşadığı orta doğuyu, anadolu insanını ve onların direndiği sosyal zorlukları işledi. 1960’lı yıllardan sonra ona özgü abartılı el ve ayak motifleri bir ekol haline geldi.

 

Resme ilgisi, fotoğrafları model olarak yaptığı desenlerle başladı. İlk ve ortaöğretimini Nevşehir’de tamamlayan sanatçı, 1939 yılında Nevşehir Belediyesi bursu ile sınavlarını kazandığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde eğitime başladı. Daha önce Nurullah Berk ile Sabri Berkel’in yanında çalışan sanatçı, üniversitede Leopold Levy’nin öğrencisi oldu ve 1946 yılında bölümünü birincilikle bitirdi. Aynı yıl UNESCO’nun Paris’te düzenlediği Modern Sanat Sergisine katılan sayılı Türk sanatçılardan biri oldu.

 

Eğitim aldığı yıllarda geçimini tiyatro afişleri ve dekorları yaparak sağlamaya çalışan sanatçı, akademiden mezun oldu ve ardından iki yıl Ankara Devlet Tiyatroları’nda dekoratör olarak görev yaptı.

 

1946 yılında Avrupa sınavını kazandı ancak 1948 yılında devlet bursu ile Paris’e gitti ve “Ecole Nationale Supérieur des Beaux Arts”da Fresk Uzmanlığı eğitimi gördü. Önceleri Andre Lhote’un atölyesinde çalışan sanatçı bu atölyeyi kendi akademik eğitimiyle bağdaştıramadığından daha sonraları çalışmalarını Léger Atölyesi’nde sürdürdü.

sanatmezatneset

 

İspanya, Fransa ve İtalya’da geziler ve incelemeler yaptı. Burada fresk tekniği ve duvar resmi alanlarında kendini geliştirdi.

 

1954 yılında Türkiye’ye geri döndü. İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde asistanlığa başladı.

 

1955’te ilk kişisel sergisini Ankara Helikon Derneği Galerisi'nde açtı. Bir sonraki yıl yeni meclis binasına resim yapması için görevlendirildi.

 

Ankara’da Hacettepe Hastanesi’ne ve İstanbul’da İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi’ne freskler yaptı.

 

1963 yılında Fransa Devleti’nin sağladığı sanat bursu ile Paris’e döndü. Burada Uygulamalı Sanatlar Okulu’nda Vitray ve Goblen halı dokuma teknikleriyle çalıştı. Döndüğünde İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğretim görevlisi olarak işe başladı. Aynı yıl içinde Doçentlik aldı. 1970 yılında ise Profesörlüğe yükseldi. 1975-1980 yılları arasında bölüm başkanlığı yaptı. Ardından 2 yıl dekan olarak görev yaptı. 1983 yılında kendi isteğiyle görevinden emekli oldu.

 

1969 yılında 30. Devlet Resim ve Heykel Sergisi’nde “Kör Hasan’ın Oğlu” adlı eseriyle birincilik ödülüne layık görüldü.

 

1989 yılında Sedat Simavi Vakfı Görsel Sanatlar Ödülü’nü kazandı.

 

Neşet Günal ardında sayısız figüratif eser bıraktı. Eserleri yurtiçi ve yurtdışında birçok sergide ve bienalde sergilendi ve bazı resmi ve özel kurumların koleksiyonlarında hala sergilenmekte.

nesetsanatmezat

 

Son Güncelleme: 26/07/2020 Yazan: Sanat Mezat

Anahtar Kelimeler : Neşet Günal

Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Üye Girişi

Başarıyla Sepete eklendi !