A PHP Error was encountered

Severity: Warning

Message: Trying to access array offset on value of type null

Filename: models/Pey_model.php

Line Number: 76

Muhsin Kut 19300 | Sanat Mezat
zoom Muhsin Kut

Muhsin Kut

İngiltere'den Tekneler,

kağıt üzerine suluboya, imzalı.

34x24 cm.


9 Eylül 1938 doğumlu Muhsin Kut, İstanbul’da dünyaya geldi. Suluboya yapmayı Türkiye’de ilk renkli klişeyi yapan büyükbabası Halit Bakır’dan öğrendi. Ayrıca Halit Bey’in denize ve gemilere olan ilgisini de benimsedi ve gemi maketi yapımı en büyük hobilerinden biri haline geldi.

Resme soyut resimle giriş yapan Muhsin Kut, zaman geçtikçe peyzaj resmine yöneldi. Kut, ya insan olmayan sokaklar ve mekanlar resmetti ya da insan olan mizahi resimler. Resimlerine figür koyarsa resmin isminin değişeceğini düşündü, bu sebeple figürlü ve figürsüz resimlerini ayrı ayrı ele aldı. Zaten sanatçı tematik bir ressam olduğu için belli konular üzerine sergiler düzenledi ve genelde sergilerinde bütün bir tema işledi.

1958 yılında Kabataş Erkek Lisesi’nde lise öğrenimini tamamladı. “Dolmuş”, “Pardon”, “Tef” isimli dergilere karikatür çalışmaları yaptı ve lise yıllarında ilk parasını bu şekilde kazandı.  Liseyi bitirdikten sonra resme ilgi duymaya başladı ve ilk resim çalışmalarını Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde öğrenci olan Güner Ener ile yaptı. 18 yaşında tanıştığı Kemal Künmat’tan ise resmin felsefesini öğrendi.

Muhsin Kut resimlerini bilindik sanatçılara göstermek için Kanlıca, Bebek, Mecidiyeköy gibi semtlerde gezerdi, bu dönemde resimlerini İbrahim Çallı’ya da aynı bu şekilde gösterdi.

İlk kişisel resim sergisini 1959 yılında Taksim Meydanı’nda açtı. O zamanlar İstanbul’da olan Şehir Galerisi 4 bölümden oluşuyordu ve 4 farklı ressam tek bir seferde sergi açabiliyordu. Muhsin Kut bu sergiye müracaatı reddedilince Beyoğlu Belediyesi'ne müracaat ederek kendi sokak sergisini Taksim Meydanı'nda açtı ve bu sergide ilk kez 3 işini sattı.

1959 yılında ikinci sergisini Türk-Amerikan Derneği’nde Amerikalı bir ressam ile açan Kut, sergideki tüm işlerinin satıldığını görünce 2 tanesini kendisine ayırıp 28 adet resmini sattı. Burdan kazandığı paranın büyük bir kısmını ise kendi kütüphanesini kurmak için harcadı.

Urfa’da yedek subaylık ve ilkokul öğretmenliği yaptığı 1960’lı yıllarda muhasebecilik, İngilizce tercümanlığı, at yarışlarında gisşe memurluğu, hava trafik kontrolörlüğü, karikatüristlik, galeride röprodüksiyon satıcılığı, depo şefliği, katiplik, grafikerlik ve mezar taşları üzerindeki resimleri renklendirmek gibi türlü işlerle uğraştı ama resim yapmayı hiç bırakmadı. Askerden döndüğünde elinde yüzlerce resim vardı.

Muhsin Kut, 1962 yılında askerlik dönüşünde iş aramak yerine eğitim görmeye karar verdi ve Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Seramik Bölümü'nü beşincilikle kazandı. Seramik hocası Sadi Diren, galeri hocası ise Sabri Berkel'di. Utku Varlık, Ömer Kaleşi, Komet ve Mehmet Güleryüz gibi bilinen sanatçılarla dönem arkadaşıydı. Akademide okuduğu süreçte Uluslararası Barış Şenliği Resim Birincilik Ödülü, Ahmet Andiçen Seramik Birincilik Ödülü ve Evrensel Barış Şenliği Resim Birincilik Ödülü'nü kazandı. Sanatçı, Ahmet Andiçen Seramik Yarışması'ndan kazandığı parayla hala koleksiyonunda varolan bir Komet tablosu satın aldı.


Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Üye Girişi
Anahtar Kelimeler

Muhsin Kut
Başarıyla Sepete eklendi !