TÜRK RESİM TARİHİNDEN BİR ÇAĞDAŞ: AVNİ LİFİJ

06/11/2019
TÜRK RESİM TARİHİNDEN BİR ÇAĞDAŞ: AVNİ LİFİJ

Güneşli bir Pazar günü Sabancı Müzesi’nin bahçesinde su ve kuş sesleri eşliğinde yukarı doğru çıkıyorum. Birden sanatla doğanın, ve tarihle mas mavi boğazın buluştuğu bu kuruma, ve buraya geldiğim için de kendime bir teşekkür etmek geliyor içimden. Yukarı mutlu ve heyecanlı bir şekilde çıktığımda beni ve diğer izleyicileri Seyhun Topuz’un heykelinin yer aldığı muhteşem deniz manzaralı terası kucaklıyor Sabancı Müzesi’nin. Avni Lifij sergisi için merakım artsa da, manzaranın ve havanın etkisiyle orada biraz vakit geçirmek istiyorum.


Ömer Koç Koleksiyonu

30/10/2019
Ömer Koç Koleksiyonu

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç,  Robert Kolej'inde okuduktan sonra Columbia Üniversitesi'nde işletme okumuştur. Aynı zamanda Clombia Üniversitesi’nde Antik Yunan Tarihi okumuştur.


Hüseyin Avni Lifij

30/10/2019
Hüseyin Avni Lifij

H. Avni Lifij ( 1886-1927 ) Hüseyin Avni, Kafkasyalı Abdul Efendi’nin oğlu olarak 1886 yılında Samsun’un Ladik ilçesine bağlı Karaaptal Sultan Köyü’nde doğar.Numune-İ Terrakki Orta Okulu’nu bitirir.1898-1900 yılları arasında hastalanır ve okuluna ara verir.1901 yılında Nafia Nezareti Demiryolu Müdürlüğü’nde işe başlar.Fransızca’ya ilgilidir ve Fransızca öğrenir.


Anadolu'nun Rahminde Büyüyen Adam Bedri Rahmi Eyüboğlu

13/10/2019
Anadolu'nun Rahminde Büyüyen Adam Bedri Rahmi Eyüboğlu

Gece üç ve korkularımla yüzleşiyorum. İnsan neyden korkar? Bilinmeyenden…  Benim için bilinmeyen neydi? Ölüm…


14. Contemporary İstanbul

12/10/2019
14. Contemporary İstanbul

Bu yıl 14’üncüsü yapılan çağdaş sanat fuarı Contemporary İstanbul, Akbank sponsorluğunda 12 – 15
Eylül 2019 tarihleri arasında Harbiye’deki Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ile İstanbul Kongre
Merkezi’nde gerçekleştirildi. Fuarın bu yılki teması “Akdeniz” ve Artistik Direktörü Fransız Küratör
Anissa Touati’ydi.


Osman Hamdi Bey'in Kuran Okuyan Kız İsimli Eseri

26/09/2019
Osman Hamdi Bey'in Kuran Okuyan Kız İsimli Eseri

Osman Hamdi Bey’in “Kuran Okuyan Kız” isimli eseri bugün Londra’da Bonham’s müzayede evinde satışa sunuldu, beklenen değerinin üzerine çıkarak Türk resim tarihinde en pahalı eser olma unvanını kazandı.


Hale Asaf - İlk Türk Kadın Ressamlarımızdan

31/01/2019
Hale Asaf - İlk Türk Kadın Ressamlarımızdan

Sanat dünyasına baktığımızda kadın imgesinin sanat yapıtlarında en çok kullanılan ve sanatçılar tarafından en çok merak edilip islenen konulardan biri olduğunu görürüz. ‘Kadın’ her dönem, her akim ve her sanatçı için şüphesiz üstünde durulan ve mutlaka eserlere farklı bakış açlarıyla, farklı şekillerde giren bir simgedir. Fakat sanat tarihine baktığımızda kadın ressamların isimlerini belli bir döneme kadar göremeyiz ve bilemeyiz. 19. Yüzyıldan itibaren kadın sanatçılar isimlerini duyurmaya başlarlar ve özellikle 1960’larda feminist sanat hareketiyle birlikte iyice çoğalırlar. 


BAUDELAIRE’ in MODERNITESI

31/01/2019
BAUDELAIRE’ in MODERNITESI

   Modern, modernite. Modern nedir; bir şeyin yeni, güncel ve çağdaş  olduğunu belli etmek için ona modern deriz. Peki modernite? Genel olarak bireysel, toplumsal ve politik yasam alanlarındaki dönüşüm, değişimdir. Modern, modernizm kavramlarındaki gibi bir yeniliktir. Tabi bu sadece benim araştırmam sonucu çıkan yüzeysel bir tanım. Ama bizim burada asil ele alacağımız konu Baudelaire’ in 1846 Salonu’ndan Monernite ile ilgili görüşlerini değerlendirmek.