22 Temmuz 1941’de Çorum’da doğan, asıl adı Mehmet Gürkan Coşkun olan sanatçı, sanat dünyasında “Komet” adıyla biliniyor. Anlamı kuyruklu yıldız olan Komet adını bir müzik grubundan esinlenerek seçen sanatçının iki ismiyle de imzaladığı farklı eserleri bulunuyor. Hem ressam olan hem de edebiyat ile ilgilenen, ayrıca ender gravür ustaları arasında yer alan Komet, geçmişten günümüze sanatın farklı dallarında birçok eser vermiştir.

Sanat tutkunlarına elli yıldır düş gücünü zorlayan, şaşırtıcı ve genelde hayal ile gerçeği harmanlayan eserler sunan Komet, tuhaf, soyut, çelişkili olana şekil kazandırma yeteneği ile sanat camiasında parladı. Bu eserler; yaratıcılığa, efsanelere, bilinçaltına ve mitolojiye uzanan hikayeler barındırıyordu. Komet, eserlerinde ilham kaynağını gizleyerek analiz ışığından hep kaçındı. Bunu bir hikaye anlattığı izlenimine kapıldığımız eserlerinin, aslında içinde farklı bilmeceler barındırmasından anlayabiliriz.

Komet, 1960 yılından 1967 yılına kadar İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümü’nde (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) eğitim aldı. Halil Dikmen, Zeki Faik İzer ve Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyeleri’nde çalıştı.

1960’lı yıllar resimde, Türk toplumu ile toplumsal konuları ele aldığı ve açık bir anlatım kullandığı yıllardı. Bu zamanlarda figürlerini karmaşık ve kalabalık gruplar halinde tuvale yansıttı. Ağırlıklı olarak siyah renk kullanmasından işlediği konuların karamsarlığını çıkartabiliriz.1971'de aldığı devlet bursu ile Paris'e gitti ve burada Vincence Üniversitesi Plastik Sanatlar Bölümü'nde eğitim gördü. Bu sürede hem Paris’te hem İstanbul’da çalışmalarını sürdürmeye devam etti. Paris'te olduğu süreçte rönesans öncesi İtalyan sanatına, Pompei resimlerine ve İtalyan Primitifleri'ne ilgi duydu. Bu eserleri inceledi ve bazı yönlerden etkilenerek sanatına yansıttı.

1974'te ilk sergisini Fransa'nın Rouen şehrinde açan Komet, bu tarihten itibaren Salon de Mai (Mayıs salonu) sergilerine de düzenli katılım sağladı. 1977’de İstanbul Maçka’da ilk yurt içi sergisini gerçekleştirdi ve 1982’de Viyana’daki ilk kişisel sergisini açarak başarının yollarını hızla tırmandı. Bu sergiyi ardından birer ikişer yıl arayla başka yurt içi ve yurt dışı sergileri takip etti. Paris, Berlin, Amsterdam, Kopenhag, Salzburg, Lozan ve Brüksel gibi popüler şehirlerde sergiler açtı.

Sanatçı 1973’ten 1981’e dek Romantik, Dışavurumcu ve Post Modernist akımlardan birçok eser verdi. Kendine özgü bağımsız anlatımı ise bu tarihten sonra gelişmeye başladı.

1970 yılının ortalarında eski resimlerindeki konulara devamlılık gösterdi fakat bu yıllardan itibaren işlediği Türk tipinin yerini daha batılı tipler, düzensiz figür kompozisyonlarının yerini ise ikili ya da üçlü ve daha düzenli kompozisyonlar aldı. “Derede Üç Figür"  ve “İki Figürlü Kompozisyon” bu dönemde yaptığı eserlere örnektir.

Komet’in resimlerinde fantezi ve gerçek iç içe geçen iki olgudur. Daha çok Ekspresyonist (Dışavurumcu) anlayışın hakim olduğu figürleriyle tanınır. Ölüm, acı, saçma, satir sanatında en çok işlediği konulardandır ve bu şekilde insan dramına dikkat çeker. Daha çok soyut denebilecek mekanlar çalışarak deforme ettiği figürleri açık mekanlara yerleştirir.  Kullandığı doğa üstü ışıkla izleyiciye gerçeküstü bir izlenim yaratır.

2004 yılında anılarından oluşan “Koşarak Geldim Çorabı Deldim” adlı kitabı yayınlanan Komet’in önceki yıllarda çeşitli dergilerde yer almış şiirleri ise, 2007 yılında “Olabilir Olabilir” adlı isimle kitap olarak yayınlandı.

Komet Türkiye’de ve yurtdışında toplam 60 sergi açmıştır. Türkiye'de on beş, Paris'te dokuz, Viyana, Salzburg, Lozan ve Brüksel'de ise birer kişisel sergi açtı ve pek çok uluslararası grupla sergi ve fuarlara katıldı.

Eserleri; Lozan Canton Müzesi, Viyana Modern Sanatlar Müzesi, Kopenhag Grafik Sanatlar Müzesi, Paris Modern Sanatlar Müzesi ve İstanbul Modern gibi müzelerde yer alıyor.

Eserler

Sonuç Bulunmadı !


Başarıyla Sepete eklendi !