Eklenme Tarihi: 23/05/2020

           Kemal Önsoy, 1954 yılında Eğridir’de doğdu. Kendisi Türkiye’nin önemli Çağdaş sanatçılarındandır.

 

           Kemal Önsoy katmanlarla ilgilenen bir sanatçı. Toplumların ve yaşam koşullarının bıraktığı izleri sanatının malzemesi olarak kullanarak yeni ve yıkılmış kültürel kodları takip etti ve izleyiciyi zaman içinde gezdirdi. Hedefi izleyiciyi üst üste binen katmanlar içinde dolaştırmaktı. 

 

            1979 yılında ilk grup sergisine katıldı, 1980 yılında ise İzmir’de ilk kişisel sergisini açtı.

 

 

            Sanat eğitimine başladığı İstanbul Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu’ndan (Marmara Üniversitesi) 1980 yılında mezun oldu. Eğitimini Resim bölümü, Ergin İnan Atölyesinde gördü.

 

            1990 ve 1993 yılları arasında atölyesini New York’a taşıdı ve orada çalışmalar yaptı. 1993 yılında tekrar Türkiye’ye döndü ve İstanbul’a geri yerleşti. Günümüze kadar çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü.

 

            2001 yılında, Uluslararası İstanbul Bienali’ne  “Gel Gözlerimden Ağla’” adlı eseriyle katılan sanatçının bu eser hakkındaki anlatımından sanat anlayışını biraz kavrayabiliriz belki.

 

            Eserinin daha iyi anlaşılması için bir broşür yazısı yazan sanatçı son paragrafta şöyle demiştir; ''Ne istiyordu yaprak: kar için kor, su için toprak, düşüş hissedebilen aşağı, dokunabilen yukarı, kan dolaşımlı ağaç, ilerleyemeyen 1'e 2 ayrı ilk. Sanki son birkaç gün hiç ışık yok, dibimden de mi esirgenmiş yaprağımın kokusu, otomatik gün, indirgeneme kendine, bulunama benimle, çalışama ileriye kemal önsoy.''

 

            Kemal Önsoy 10’a yakın kişisel sergi, 40’a yakın grup sergisine katıldı. Venedik, İstanbul, Kopenhag, Londra, Sao Paulo gibi ünlü şehirlerde bienallerde eserleri sergilendi.

Son Güncelleme: 26/07/2020 Yazan: Sanat Mezat

Anahtar Kelimeler : Kemal Önsoy

Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Üye Girişi

Başarıyla Sepete eklendi !