Eklenme Tarihi: 21/05/2020

              Eren Eyüboğlu, 1907 yılında Romanya’nın Yaş kentinde doğdu. Gerçek adı Ernestine Leibovici olan sanatçı, Bedri Rahmi ile evlendiğinde adını değiştirerek Türk vatandaşı oldu. 

              Soyutlamacı ve Ekspresyonist yaklaşımda bulunan ressam daha çok Anadolu insanı ve doğal yaşam gibi konuların üzerinde durdu. Kültür zenginlikleri onun ilham kaynağı oldu. Resmin yanı sıra mozaik çalışmaları da yaptı ve bu çalışmalarını mimari bilgisi ile birleştirdi. Eren Eyüboğlu resimle derin bir bağ içerisindeydi, hatta eşi Bedri Rahmi onun hakkında “Ben sonradan olmayım, Eren, anadan doğma ressam.” diyerek bu düşünceyi destekledi.

             Resimle ilk ilişkisi ortaokul çağlarında aldığı özel resim dersleriyle başladı. Ardından resim öğrenimini Romanya Yaş Güzel Sanatlar Akademisi'nde sürdürdü. 1929 yılında Akademi’yi bitirdikten sonra Paris’e gitti.

 

            4 yıl eğitim aldığı Julian Akademisi’nde André Lhote’un öğrencisi oldu. Bu yıllarda Monet ve Cezzane gibi sanatçıların eserlerini inceledi ve onların eserlerinden reprodüksiyon çalıştı.

 

            1930 yılında Paris’te Lhote’nin atölyesinde tanıştığı Bedri Rahmi Eyüboğlu ile birbirlerine aşık oldular. 1933 yılında Eren ilk defa Türkiye’ye geldi fakat Bedri Rahmi’nin ailesi onu Türk olmadığı için pek hoş karşılamadı. Eren, Romanya’ya Bedri’nin 50’ye yakın resmiyle geri döndü ve Bedri Rahmi’ye ilk sergisini Bükreş’te açtı. Türkiye’ye döndüğünde Bedri Rahmi ile evleneceğine karar verdi ve 1936 yılında evlendiler.

 

            Birlikte Türkiye’nin dört bir yanını dolaştılar ve Anadolu insanının yaşamını resmettiler. Eren Eyüboğlu Türkiye’yi ikinci evi olarak değil anayurdu olarak gördüğünü hep belirtti. Yurda dönerek eşi Bedri Rahmi ile birlikte D Grubu’na katıldılar.

 

 

            1950’li yıllarda Braque ve Picasso gibi sanatçılardan etkilenerek onların eserlerinden reprodüksiyon çalıştı. Bu çalışmalarda ayrıntılardan vazgeçerek daha sade, ritmik ve heyecan verici renklere yöneldi. 1955’ten sonra rengi ön planda tuttuğu lirik soyutlamalar yaptı. Temalarını çağdaşlaştıran Eyüboğlu, mitolojik konulu eserler de üretti. “Üç Güzeller” ve “Dört Güzeller” adlı mitolojik eserlerine çağdaş bir bakış açısı kazandırdı.

Eren Eyüboğlu - Üç Güzeller

 

            1957’de Edinburg Festivali’nde, 1958’de Hamburg Türk Kadın Ressamlar Sergisinde eserleri sergilendi.

 

            1956’da Ankara Etibank, 1957’de 4. Levent Konut Duvarları’na Mozaik panolar yaptı. 1978’de Ankara Çocuk Hastanesi ve Cerrahpaşa Hastanesi’ne, bir yıl sonra ise  Haydarpaşa Göğüs Hastalıkları Hastanesi’ne mozaik panolar yaptı.

 

Eren Eyüboğlu, Soyut Kompozisyon, (Mozaik)

 

            1980’li yıllara kadar Anadolu manzaralarının yanı sıra, aynı teknikleriyle portre ve figür çalışmaları da yaptı.

 

            Eren Eyüboğlu, İngiltere, Almanya, Belçika, New York, Berkeley, New Jersey ve İstanbul gibi popüler şehirlerde birçok sergi açtı ve karma sergilere katıldı.  Resim Heykel Müzesi, Milli Kütüphane Koleksiyonu ve birçok özel koleksiyonda eserleri yer almaktadır.

 

            Son çalışmalarını Kalamış'taki atölyesinde yapan sanatçı, 1988 yılında bu atölyede hayata gözlerini yumdu. Eren Eyüboğlu geride binlerce resim, desen ve seramik bıraktı.

Son Güncelleme: 26/07/2020 Yazan: Sanat Mezat

Anahtar Kelimeler : Eren Eyüboğlu

Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Üye Girişi

Başarıyla Sepete eklendi !