Eklenme Tarihi: 21/05/2020

Türkiye’nin önemli ressamlarından ve aynı zamanda devlet sanatçısı da olan Devrim Erbil 1937 yılında Uşak’ta doğdu. Resim sanatının yanı sıra seramik, mozaik, vitray, halı resimleri ve baskı alanlarında da önemli eserler verdi.

  Çağdaş Türk ressamı olan Devrim Erbil, özgün yorumlarıyla bilinen, sanata ilk atıldığı zamandan günümüze kadar hep adından bahsettiren, Türkiye’nin parlak sanatçılarındandır. Eserleri genelde çizgi, renk ve dokunun oluşturduğu kompozisyonlardan oluşur. Geleneksel Türk ve Doğu resmini, batı resim geleneği ile en iyi harmanlayan ressamlardan olan Erbil, en çok İstanbul, Anadolu ve doğa temalarını işlemiştir. Türk resmini başka bir kulvara taşıyarak, taklit edilemeyecek şekilde modernleştirerek, resme ritim ve titreşim gibi yenilikler katmıştır. Soyut anlatımın dikkat çeken sanatçılarından olan Devrim Erbil’in öncelikli olarak “İstanbul Resimleri”, “Ritmik Kurgu” ya da “Ritmik Titreşim” adlı eserlerinin daha çok dikkat çektiğini söyleyebiliriz.

            Resme olan sevgisi ortaokul çağlarında gelişen Devrim Erbil, ilk sergisini lise son sınıfta iki sınıf arkadaşıyla birlikte, Türk Amerikan Kültür Derneği’nde açtı.

 

            1955’te İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi) Resim Bölümü’nde eğitime başladı ve galeride Halil Dikmen’in öğrencisi, atölyede Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun öğrencisi oldu. Başlangıç sergilerini 1955 ve 1957 yıllarında Balıkesir’de açtı. 1959’da ve 1962’de Ankara Milli Kütüphane ve İstanbul Şehir Galerileri'nde iki ayrı sergi daha düzenledi.1959 yılında akademiden mezun oldu ve o yıl arkadaşlarıyla “Soyutçu Yediler” grubunu kurdu.
             1962 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde asistan oldu. Bu sürede Cemal Tollu, Bedri Rahmi Eyüboğlu ve Cevat Dereli Atölyelerinde ve galeride görev aldı. Arkadaşları Adnan Çoker, Lütfü Günay, Sabri Berkel, Cemal Bingöl ve Ferruh Başağa ile birlikte soyut resim arayışları içinde oldu ama onlardan ayrı Türk kültürüyle bağlantılı ve peyzaj betimlemelerine yönelik soyut eserler de verdi. 

İstanbul Resimleri, Devrim Erbil

1961 ve 1962’den bu yana Devlet Resim ve Heykel sergileri ile Türkiye Çağdaş Ressamlar Cemiyeti karma sergilerine katıldı. 1963`te Tülay Tura, Altan Gürman, Adnan Çoker ve Sarkis ile Mavi Grubu'nu kurdu.1965 yılında İspanya Hükümeti’nden kazandığı sanat bursuyla Madrid ve Barcelona’ya gitti. Orada sanat üzerine araştırma ve incelemeler yaptı, bu araştırmalara Paris ve Londra’da devam etti. 1966’da daha 26 yaşındayken V. Tahran Bienali’nde Saray Kraliyet Birincilik Ödülü'nü kazandı.

1969 yılında Yılın Genç Ressamı Sergisi’nde Genç Ressamlar Birincilik Ödülü'nü kazanırken Türkiye Çağdaş Ressamlar Cemiyeti tarafından “Yılın Genç Ressamı” seçildi. İstanbul ve Ankara’da “Beş Genç Ressam” sergilerine katıldı.

Erbil, 1960’lı yıllarda doğa, ağaç gibi motiflerden yola çıkarak başladığı resimlerini bir süre sonra minyatür sanatının kompozisyon düzenlerinden etkilenerek kuş bakışı bir açıyla kompoze etti. Bu kompozisyonlarında çizgisel ağırlıklı çalıştı. 1960’ların sonlarında bu anlatım biçimini İstanbul’un kent görünümleriyle harmanladı.

Bu sanat anlayışı ile 1976’da “Anadolu Kasabası”, 1977’de “Anadolu İzlenimleri” ve “İstanbul” resimlerini, 1977’den sonra kent, insan ve doğa görünümleri olan, mavi rengin egemen olmaya başladığı “kuşlar” konulu eserlerini gerçekleştirdi. Bu yıllarda Grafik kökenli kompozisyonlar kuran Erbil’in sonraki dönemlerinde, boyanın işin içine girmesiyle nakış kökenli bir resim anlayışı başladı ama eski resimlerindeki duyarlılık değişmedi.

1970 yılında doçentliğe yükseldi ve görevine doçent olarak devam etti. 1970’te Osaka’daki Ekspo 70’e, 1971’de Yeni Delhi’deki trianele katıldı. 

1972 yılında 9. İskenderiye Bienali Resim Dalı İkincilik Ödülü'nü “Bir Anadolu Kasabasında Yaşantı Üzerine Çeşitlemeler” adlı eseriyle kazandı. Devrim Erbil genç yaşında iki uluslararası ödül alarak daha o yıllarda uluslararası ölçülerde kabul gören bir sanatçı olduğunu gösterdi.

Bir Anadolu kasabasında yaşantı üstüne çeşitlemeler, Devrim Erbil

 

             1973’te Türkiye Cumhuriyeti 50. Yılı Resim-Heykel Yarışması Atatürk ve Cumhuriyet Ödülü’ne layık görüldü.

             1974 ve 1976 yıllarında DYO Resim Yarışmaları'ndan başarı ödülleri aldı. 1978 yılında aldığı Devlet Resim ve Heykel Sergisi başarı ödülünü kazanırken, 1982 yılında aynı sergide “Soyutlama” adlı yağlıboya tuvaliyle tekrar başarı ödülü aldı.

            1979-1982 yılları arasında Resim Heykel Müzesi’nde müdürlük görevinde bulundu. Bu sırada 1981 yılında İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi’nde profesörlüğe yükseltildi. 1985’te Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü Başkanlığı, 1988’de Yıldız Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü Başkanlığı, 1990 yılında ise Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcılığı yaptı.

     

 

Devrim Erbil sanat adına ülkemize kattıklarıyla 1991 yılında “Devlet Sanatçısı” ünvanı ile onurlandırıldı. 1998’de ise Kırgızistan Ulusal Bilim ve Sanat Akademisi Kurucu Onur Üyeliği ünvanını aldı.

            2000 yılında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Sedat Simavi Görsel Sanatlar Ödülü'nü kazandı. Bu günlerde Balıkesir Belediyesi tarafından Devrim Erbil Çağdaş Sanatlar Müzesi adıyla sanatçının kişisel müzesi açıldı.

 

 

            2005’te Doğuş Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nin kurucu dekanı oldu. Hala öğretim üyeliği görevini burada sürdürmektedir.

 

 

 

2012 yılında Art Bosphorus’un düzenlediği Çağdaş Sanat Fuarı'nda İstanbul Yılın Sanatçısı Ödülü'nü, Yedirenk Sanat Vakfı’ndan da Ustanın Günü Ödülü'nü kazandı.

 

 

 

            2015 yılında Devrim Erbil Sanat, Kültür ve Eğitim Vakfı’nı kurdu.

 

 

 

            2017’de Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği Yılın Sanatçısı Onur Ödülü'ne ve Beyoğlu Belediyesi üstün hizmet nişanına layık görüldü. 2018’de İstanbul Art Show Sanat Fuarı Onur Sanatçısı oldu ve bir sonraki yıl Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nü aldı.

 

 

 

            Devrim Erbilsanat görüşünü şöyle açıklamıştır: “Batı’da gelişen akımları, bizim topraklarımıza ekip, filiz vermesini bekleyen davranışa karşıyım. Batı’ya bilinçli bir seçmeyle yaklaşmak, sanat oluşumunu biçimsel şemaların ötesinde aramak, çağdaş sorunlarımıza kendi sanat açımızdan bakarak, Batı’yla hesaplaşmak gerektiğine inanıyorum.”

 

 

 

            Devrim Erbil, İskenderiye, Belgrad, Sofya, Kuveyt gibi şehirlerde sanat üzerine konferanslar verdi, yazılar yayınladı ve Türk sanatını tanıtan pek çok serginin düzenlenmesine katkı sağladı. Sanat üzerine yazıları ve konferanslarıyla da ayrıca ün kazanan Erbil, Sérullaz’dan Türkçeye aktardığı “Empresyonizm Sanat Ansiklopedisi” adlı bir çeviri yayınladı.

 

 

 

            1956 yılından bugüne kadar seksenin üstünde kişisel sergi açan Devrim Erbil, yurt dışında toplam 38 sergi açtı. Bunun dışında yurt içi ve yurt dışınde birçok karma sergiye katıldı.

 

 

 

            Eserleri İstanbul-Ankara-İzmir Resim ve Heykel Müzeleri’nde, Ankara Milli Kütüphane Koleksiyonu’nda, İzmir Selçuk Yaşar Müzesi’nde, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Çağdaş Sanatlar Müzesi’nde, Bükreş Modern Sanatlar Müzesi’nde, Minnesota Ben and Abby, Grey Foundation Koleksiyonu’nda, İskenderiye Güzel Sanatlar Müzesi’nde, Yugoslavya Banja Luka, Umjetnicka Garerija’da resmi kurum ve özel koleksiyonlarda bulunuyor. 

 

Son Güncelleme: 29/07/2020 Yazan: Sanat Mezat

Anahtar Kelimeler : Devrim Erbil

Henüz Yorum Yapılmamış !
Yorum yapabilmek için giriş lütfen giriş yapınız. Üye Girişi

Başarıyla Sepete eklendi !